Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Çalışma Mantığı Nedir?
Köy Su Okuma ve Tahsilat Sistemi, Tüzel Kişilik ile yaptığı sözleşme ile birlikte tüzel kişiliğin mesuliyet alanı içerisinde bulunan tüm içme suyu abonelerinin sorumluluğunu yüklenir.Her ay düzenli olarak aboneleri okuyarak, tahakkuk eden su parasını tahsil ederek, 25 günlük periyod içerisinde Tüzel Kişiliğe ödemeyi tutanak ve banka dekontu ile teslim eder.

Şirket Ne Kazanıyor ?
Şirketimiz köy içme suyu sayaç okuma ve su parası tahsilat hizmeti karşılığında anlaşmaya göre aboneden yada tüzel kişilikten abone başı cüzi bir ücret almaktadır. Bu ücret tüzel kişiliğin bu hizmetleri kendi yapması halinde oluşacak masrafla neredeyse aynıdır. Ayrıca şirket su kesme/açma, ihbarname, smsle borç bildirimi ve hukuki süreçlerle ilgili ayrıca hizmet bedeli aldığı gibi bu bedeli tüzel kişinin talebine göre aboneye yansıtabilmektedir.

Hangi İl veya İlçelere Hizmet Veriyor?
Yeterli tüzel kişilikle yeterli sayıda abone sayısına ulaşılması halinde Ülke Geneline hizmet verebilecek altyapı şirkette mevcuttur. Talepler doğrultusunda her bölgeye hizmet verilebilmekte, hizmet verilecek bölgede Şirkete ait hizmet noktası açılarak verilen hizmetlerin sağlıklı yürütülmesi sağlanmaktadır.

Sadece Okuma Hizmeti Verilebilir mi?
Şirketimiz anlaşmaya bağlı olarak sadece okuma hizmeti verebilmektedir. Yani Su sayaç endeksleri şirket tarafından okunmakta, ancak tahsilat hizmeti tüzel kişilik tarafından yapılabilmektedir. Okuma yapılmasının akabinde tüm dökümanlar, borç bilgileri ve endeks bilgileri tüzel kişiliğe teslim edilir.

Niçin Tercih Etmeliyiz?
Şirketimiz sayesinde özellikle Köy Tüzel Kişiliklerinde karşılaşılan akraba, hısım, seçmen ve muhtara yakın kişilerin veya tam aksi kişilerin su parasının muhtara gittiğini düşünmektedir. Ve Su geliri ile elektrik, personel ve benzeri giderlerin karşılanması mümkün olmamaktadır. Su Okuma ve Tahsilat hizmetlerinin şirketimize verilmesiyle birlikte kurumsal bir ağırlık ve sorumluluk geldiğinden tahsilat oranları yükselmekte, özellikle muhtarla vatandaşın bu alanda yaşadığı sorunlar ortadan giderilmektedir. Yaşanan tüm sorunların 1. muhatabı muhtar ve ya tüzel kişilik değil Şirket olmaktadır.

Şirketle Anlaşılması Halinde Hangi Aşamalar Gerçekleşiyor?
Şirketimizle anlaşılması halinde karşılıklı işveren ve yüklenici sözleşmesi yapılıyor. Akabinde tüm abonelere ait bilgiler yüklenici olarak şirketimize teslim edilir. Şirket personellerimiz tüm aboneleri sisteme işleyerek elde edilen veriye göre tüm sayaçların rekor kilidi, mühürleme ve kontrol işlemleri ile abone sözleşmesinin imzalanmasını gerçekleştiriyor. Bu işlemlerin akabinde belirlenen günler içerisinde okuma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Borcunu Ödemeyenlere Ne Yapılır?
Şirketimiz borcunu ödemeyen abonelere ilk etapta, talebe göre SMS Bildirimi, Yazılı Bildirim, Telefonla Bildirim gerçekleştirmektedir. Bunların akabinde abone ödemeyi gerçekleştirmediği taktirde borç avukatlarımız aracılığı ile yasal faizi ile birlikte aboneden şirketimizce tahsil edilir. Tüm bu işlemlerde Tüzel Kişilik abone ile sorun yaşamaması için mesuliyeti şirket üstlenir.

Anlaşma yapılması halinde eski borçlar ne oluyor?
Şirketimizle anlaşma yapılması halinde, geçmiş dönemlerden abonelere ait borçlar yine belirli bir oran üzerinden şirkete devredilebilir. Şirket geçmiş dönem borçların tahsilatını belirlenen bir komisyon üzerinden tahsil ederek tüzel kişiliğe teslim eder.

Çalışmaya Nasıl Başlayabiliriz?
Şirketimizle bu alanda çalışmaya başlamak için tarafımıza ulaşmanız yeterlidir. Tarafımıza ulaşarak gerçekleştireceğiniz başvuru sonrasında şirket yetkililerimiz sizi detaylı bir şekilde bilgilendirerek çalışma planı oluşturacaktır.
İletişim Bilgilerimiz için tıklayınız.